כתב: יניב דיקשטיין, רס"ן במילואים, מ"פ לשעבר בזרוע היבשה, מאלתר, מנחה סדנאות אלתור במילואים למפקדים בכירים.

לאורך המסלול האזרחי והצבאי שלי מצאתי הרבה קווים מקבילים בין פיקוד על יחידה ובין ניהול צוות עיסקי. מנסיוני, להיות מנהל בכיר ולהוביל מערכי שירות ופרויקטים של מאות עובדים בשוק האזרחי ולהיות מפקד בחטיבת מילואים ולהוביל עשרות חיילים למשימות חירום ובט"ש מציגים ההתמודדות עם אתגרים דומים. למרות התכלית השונה והיעדים והמטרות שונות – הובלה של קבוצה הוא תמיד אתגר גדול. בין השאר זה דורש יכולות כמו הבנה של תמונת מצב, יכולת קבלת החלטות, יצירתיות, בטחון עצמי, רגישות, מקצועיות בעולם התוכן, כריזמה, יכולת הקשבה, יכולת עבודה בצוות ועוד. תמיד מצאתי את עצמי מנסה לשפר את סט היכולות והכלים שלי ולומד במהלך הדרך מטעויות. לא משנה כמה ניסיתי להיות מתוכנן, מסודר, שיטתי וביקורתי, תמיד נדרשתי לשיא היכולות שלי במקומות המפתיעים, המקומות שבהם התכנון לא תאם את המציאות – המקומות שהייתי צריך..לאלתר.

בשנת 2013 הקמנו את קבוצת "בית-צ'כי" שהפכה אחר כך לקבוצת "מאולתרים". לימים זכינו במקום ראשון בתחרות האימפרובזיציה שנערכה בצוותא, וגילינו יחד את האהבה הגדולה לדבר הזה שנקרא "אימפרוביזציה" או "אלתור". מאז ועד היום אנחנו מופיעים באופן קבוע בפני הקהל הרחב, מופעים פרטיים, מופעים מול חברות ומעבירים סדנאות וימי גיבוש.

אנחנו משתדלים להיפגש כמעט כל שבוע ומתאמנים על המיומנות הזו שנקראת "אלתור". מתרגלים שוב ושוב טכניקות שמאפשרות לנו להעניק בידור טוב, צחוק, הנאה והפתעה לקהל ולעצמנו. ממשיכים להפתיע את עצמנו ולהקשיב אחד לשני ולייצר תיאטרון מצחיק, רלוונטי, אינטלגנטי ומומצא על המקום.

תוך כדי המפגשים השבועיים הללו גיליתי משהו שהדהים אותי: אותן המיומנויות שאני מחפש להשתפר בהן כל הזמן כמנהל או מפקד הן בדיוק אותן המיומנויות שנדרשים מקבוצת מאלתרים על במה. כדי להיות ספונטני, מהיר, ליצור סצינה על המקום בלי להתכונן ולהיות רגישים, אינטלגנטים ורלוונטים צריך יכולת יצירתית, בטחון, הקשבה, מהירות חשיבה… בדיוק אותם הכישורים שנדרשים למפקד, למנהיג, למנהל שנדרש להיות במיטבו בזמן אמת, בזמן שהדברים לא עובדים לפי התכנון… בזמן שהוא.. מאלתר.

מחקרים היום מראים את הקשר בין אלתור ויצירתיות, בין הקשבה להצלחה צוותית, ובין היכולת לאלתר לקבלת החלטות מדויקת. בתי ספר לניהול ברחבי העולם מלמדים כיום קורסי אלתור למנהלים דרך כלי תיאטרון לשיפור מיומנויות. עסקים מזמינים מומחי אלתור כדי לשפר מיומנויות צוותיות ומיומנויות תקשורת.

דרך תרגול כלי אלתור, שנועדו במקור לבמה, ניתן ואפשר לשפר יכולות אישיות כמו יצירתיות, מהירות מחשבתית, דינמיות, קבלת החלטות ויכולות צוותיות כמו הקשבה, תקשורת מקדמת. יכולת אלתור כל כך נדרשת למנהל או מפקד שרגיל לעבוד בשגרה אבל נדרש להיות בשיא היכולת בשעת חירום. בתפר שבין התכנון והרגעים שהמציאות מסרבת לעבוד לפי התכנון.

אז איך הקסם הזה עובד? באמת אפשר לשפר מיומנויות צוות דרך כלי אלתור? מהם כלי אלתור בכלל?

על כך בבלוגים הבאים אבל על קצה המזלג: עד כה העברתי מעל כ 100 סדנאות לפורומים שונים ביחידות שונות בצבא. המשותף לכל הסדנאות זו החוויה הכיפית, מרעננת, משחררת ואחרת שחווים כל המשתתפים. רגע אחד הם מפקדים חמורי סבר ורגע אחר כולם שותפים להשתטות חביבה של משחקי חימום ומשחקי אלתור משותפים. המשתתפים לא מתבקשים להיות שחקנים או אפילו להציג סצינה אלא בעזרת כמה דינמיקות מצחיקות ומשותפות אנחנו מדגימים כמה עקרונות מעולם האלתור. נושאים כמו:

  • "כן ו.." כשיטת תקשורת מקדמת ואפקטיבית
  • איך מייצרים  "Group Mind" בצוות – הרגע הזה שכולם חושבים אותו הדבר
  • מה זה "הפילטר" ומה הקשר בינו ובין יצירתיות
  • הומור בתוך דינמיקה צוותית ככלי לשיפור תקשורת
  • משחקים המייצרים חיוך
  • "קח את העבודה ברצינות ואת עצמך בקלות"

ועוד.

סקרנים? צרו עמנו קשר להצעת מחיר לסדנה ייחודית וחד פעמית שתייצר חוויה יוצאת דופן