כתב: יניב דיקשטיין, בעל תואר שני במנהל עסקים, מאלתר, מנחה סדנאות אלתור לקבוצות עבודה.

אלתור – "המצאת היצירה תוך כדי ביצועה".

אנחנו עסוקים המון בתכנון – מה יהיה הצעד הבא, מה אני מתכוון לעשות בשעה הקרובה? או בדברים הגדולים – לאן הקריירה שלי הולכת? מהן המטרות לשנה הקרובה.

אבל המציאות אף פעם לא עובדת לפי התכנון, לרוב כי משהו השתנה בדרך – התעכבתי, היה פקק בדרך, לא היה את המוצר בסופר או בדברים הגדולים – התקציב לא הספיק, הזמן לא אפשר, לא היו לי מספיק משאבים, הייתי עסוק בעוד משימות. ביומיום אנחנו מאלתרים. כולנו. כל הזמן. מתאימים את המציאות לתכנון, ולהפך..

אלתור זה הרגע בו התכנון והביצוע מתכנסים לאותה מאית שניה. תכננו משהו, לא עבד בהתאם אז אני משנה באותו הרגע. גם בדברים הקטנים וגם בגדולים. לעיתים יש פער קטן ממה שתכננתי ולעיתים גדול. זה אותו הרגע שאנחנו מאלתרים.

אלתור קיים גם בהמון תחומים – מוסיקה, תאטרון, מחול, ציור. קיים גם בספורט, בעסקים, בצבא.

יש אלתור יחידני – ציור, סטנדאפ, טניס יחידים, שבו אדם מיומן ומקצועי שהתאמן לכך, משתמש בכלי הידע, הטכניקה, התרגול ובכישורים של יצירתיות, יכולת קבלת החלטות מהירה, בטחון, מקצועיות ואיסטינקטים בריאים כדי להשיג את התוצאה הרצויה לנצח את היריב, לתת בידור טוב, להעניק חוויה..)

ומה קורה אם זו קבוצה? יחידה צבאית? עסקית? ספורטיבית? בעבודה? איך מאלתרים בקבוצה יחד לידי המטרה שלה?

כיון שהמציאות משתנה כל הזמן אנחנו נדרשים לאלתר יחד כקבוצה כדי להגיע ליעדים בצורה הכי טובה, להתאים את המציאות למטרות והיעדים של הקבוצה – לנצח/ להרוויח/ לבדר/ להצחיק/ לרגש/ להיות יעילים/ לתת שירות מיטבי.. והכל בתיאום מושלם בלי הצורך לחלק מטלות כל הזמן.

אז איך מאלתרים יחד בקבוצה? קבוצה שנעה יחדיו אל המטרות שלה בתיאום מושלם כאילו כולם מבינים אחד את השני מבלי הצורך "לדבר על זה".. קסם? או פשוט סט של כללים בסיסיים שמייצרים אקלים משותף של אלתור?

מכירים את זה שפתאום כולם מבינים את כולם ומצליחים להשיג תוצאה יחד? כולם מאלתרים יחד? איזה כיף..

לאלתר יחד זו אמנם משימה יומיומית והיישום שלה לא פשוט אבל כשמאלתרים יחד וזה מצליח זה הכי משמח שבעולם.

סדנאות אלתור לקבוצה מייצרים גיבוש, תחושת מסוגלות קבוצתית, שיפור תקשורת צוותית, חיבור רגשי ובעיקר ומעל לכל כיף, פאן. צחוק והנאה יכול לשחרר חסמים קבוצתיים שדיון מעמיק לא יצליח לעיתים לשחרר